Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0 – Πρώτη ήττα φέτος για την ομάδα της Νάξου

olympiakos pannaxiakos

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής με 3-0 σετ κόντρα στον Πανναξιακό στο μεγάλο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Νάξου που είχε καταγράψει εντυπωσιακή πορεία μέχρι αυτή την αγωνιστική. Μάλιστα μέχρι το παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη είχε χάσει μόλις ένα σετ.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς με τη νίκη αυτή φτάνει τους 15 βαθμούς ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Με την Κατερίνα Γιώτα στην γραμμή στο σερβίς ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει σερί και να φτάσει στο 10-4 με άσο της Ελληνίδας κεντρικής. Με μπλοκ της Βεργίδου ο Πανναξιακός έδωσε τέλος στο εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού που έφτασε στο 12-5 με πέρασμα της Χριστοδούλου.

Με χαμένη επίθεση της Λιάγκη και πλασέ της Έμοντς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-5 για διψήφια διαφορά. Με δύο σερί άσους της Μέιφιλντ η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε στο σετ μπολ για το 24-10 κατακτώντας με άνεση το πρώτο σετ με 25-11 με μπλοκ της Γιώτα.

Η ομάδα της Νάξου κατάφερε να φανεί πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ. Μετά το 11-11 με μπλοκ άουτ της Ριντ οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 13-11 με μπλοκ της Γιώτα και το 15-12 με χαμένη επίθεση της Ριντ.

Με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-14 με τον Πανναξιακό να μην μπορεί να αντιδράσει. Με μπλοκ της Γιώτα η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε στο 25-17 και το 2-0 στα σετ.

Με δύο σερί άσους της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 4-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με επίθεση της Λιάγκη οι φιλοξενούμενες μείωσε σε 6-5 για να προσπεράσει ξανά η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς με 8-5 μετά από επίθεση της Βλαχάκη στην κόντρα μπάλα. Οι φιλοξενούμενες με άσο της Χατζηευστρατιάδου ισοφάρισαν σε 9-9 ενώ με άσο της Βεργίδου προηγήθηκαν με 10-11.

Με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-16 με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 18-18 με την Χατζηευστρατιάδου. Οι γηπεδούχες με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση και πάλι προηγήθηκαν με 21-19 ενώ έφτασαν στο 23-20 με τον Πανναξιακό να μειώνει σε 23-22 με μπλοκ της Στεντίλ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ με 24-22 αλλά η επίθεση της Στεντίλ και η χαμένη ευκαιρία της Χίπε (24-24) έδωσαν παράταση στο σετ. Η Γιώτα με πρώτο χρόνο (25-24) έδωσε νέο ματς μπολ στον Ολυμπιακό που πήρε το σετ με 26-24 μετά από παράβαση της Βεργίδου.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ξεκινάμε να παίζουμε καλύτερα από παιχνίδι σε παιχνίδι. Το καλύτερο μας ματς μέχρι στιγμής ήταν με τη Βολερό, αλλά ίσως σήμερα στα δυο πρώτα σετ παίξαμε ακόμα καλύτερα. Είχαμε πολύ καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ και στην υποδοχή και σίγουρα στα μπλοκ στα δυο πρώτα σετ η εμφάνισή μας ήταν η καλύτερη. Πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο δρόμο, μέχρι το τέλος της σεζόν».

Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Παλέψαμε στο τρίτο σετ, αλλά με ομάδες όπως ο Ολυμπιακός, αν δεν ξεκινήσεις καλά από την αρχή δεν μπορείς να έχεις πολλές ελπίδες. Μας πίεσε πολύ στο σερβίς όπως και περιμέναμε. Θέλαμε και εμείς να τους πιέσουμε, αλλά δεν μας βγήκε σήμερα και είναι ένα από τα δυνατά μας σημεία το σερβίς. Παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξε η Έμοντς, η Βλαχάκη τελείωσε δύσκολες και κρίσιμες μπάλες».

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-17, 26-24)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ.), Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (6/11 επ.), Μέιφιλντ 10 (7/19 επ., 3 άσσοι, 70% υπ.), Χίπε 20 (19/39 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (6/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 67% υπ.).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιάγκη 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.), Στεντίλ 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ.), Τσομπανίδου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 53% υπ.), Λάβδα.