ΟΝΕΙΡΟ! Στους 16 του Challenge Cup ο Πανναξιακός

admin
18/12/2014 13:52

Το όνειρο του Πανναξιακού συνεχίζεται! Μετά το 3-0 στην Νάξο,

η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς χρειαζόταν δύο σετ στην Ελβετία απέναντι στην Λοσατέλ και τα κατάφερε!

Έγραψε ιστορία με πρόκριση στους «16» του Challenge Cup!

Ο Πανναξιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία παίρνοντας ακόμα μια μεγάλη πρόκριση μετά από αυτή επί της Μινχάνσκα Μινσκ από τη Λευκορωσία. Στην παρθενική του συμμετοχή στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα ο σύλλογος της Νάξου κατάφερε να προκριθεί στους «16» του Challenge Cup Γυναικών παρά την ήττα με 3-2 (17-25, 25-14, 22-25, 25-21, 15-13) σετ από τη Νοσατέλ στην Ελβετία.

Έχοντας παρακαταθήκη τη νίκη με 3-0 πριν μια εβδομάδα στη Νάξο η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι παρά τη δεδομένη απουσία εμπειρίας σε τέτοιου επιπέδου ευρωπαϊκούς αγώνες και επιστρέφει στην Ελλάδα ως η μόνη εκπρόσωπος που συνεχίζει στην Ευρώπη.

Η ήττα στο τάι μπρέικ για τον Πανναξιακό ήταν άνευ ουσίας και απλά η ομάδα στερήθηκε την πρώτη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη της.

Στους «16» του Challenge Cup, ο Πανναξιακός θα αντιμετωπίσει την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Χάποελ Κφαρ Σαμπά (Ισραήλ) – Λε Κανέτ (Γαλλία), με τις γαλλίδες να έχουν επικρατήσει με 3-0 εντός έδρας στο πρώτο ματς, ενώ η ρεβάνς διεξάγεται αύριο.

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του Πανναξιακού το διάστημα 13/15 Ιανουαρίου κι ο επαναληπτικός μια εβδομάδα αργότερα στην Γαλλία ή το Ισραήλ.